JAKI CHLEB WYBRAĆ ?



Długo przygotowywałam się do tego wpisu, miał być on jednym z pierwszych publikowanych ma moim blogu, ale na początku jego powstania nie byłam przekonana, że jestem na takim etapie aby na ten temat pisać. Czytałam artykuły, oglądałam programy i filmy, aż w końcu przyszedł czas, żeby podzielić się z wami moimi obserwacjami w tym temacie. W sklepach i piekarniach znajdziemy wiele rodzajów chleba, niestety, ale w tej sklepowej dżungli można się nieco zagubić nie tylko w poszukiwaniu dobrego chleba.

Odpowiedź na pytanie postawione w temacie posta powinna być prosta - „najlepsze”, ale co to znaczy?

Po pierwsze należy zwrócić uwagę na listę składników. Na niej powinno znaleźć się kilka produktów takich jak mąka, drożdże lub zakwas, woda, odrobina soli i nic więcej. Czasami w piekarniach i sklepach producenci nie dołączają do chleba takiej listy, dlatego o skład warto zapytać ekspedienta. Im krótszy skład tym zdrowsze pieczywo.
Najzdrowsza mąka z jakiej wyrabia się chleb to maka żytnia, czasami przy mące podawany jest numer, im wyższy, tym lepiej. Najmniej korzystny dla naszego zdrowia jest chleb wykonany z mąki pszennej, zdarza się, że producenci do takiego chleba dodają karmel, dzięki czemu uzyskuje się rudo- brązowy kolor, po to aby chleb wyglądał na zdrowszy i wykonany z lepszej jakości mąki.
Oprócz podstawowych produktów, na liście składników można zaobserwować dobre dodatki takie jak: ziarna słonecznika, siemię lniane, ziarna dyni, czarnuszka, sezam, otręby.
Jeśli wpadnie nam w ręce chleb z etykietą w której roi się od polepszaczy i spulchniaczy, odłóżmy go na miejsce. Oczywiście zjedzenie jednej czy dwóch kromek białego pieczywa raz na jakiś czas nie jest karygodne, ale ważne jest przede wszystkim to aby starać się dokonywać najlepszych wyborów.

W mojej diecie znajduje się pieczywo i na razie nie zaobserwowałam żadnych skutków ubocznych, które wiązałyby się z jego spożywaniem. Najczęściej jest to chleb, dużo rzadziej bułki. Wybieram pieczywo z możliwie najkrótszym składem, wykonane z maki żytniej. Nie jem chleba codziennie, ponieważ staram się, aby moje posiłki były urozmaicone. Zrozumiałe jest, że część ludzi wyklucza ze swojej diety chleb, głównie ze względu na nietolerancję glutenu.

Podsumowując

Dobry chleb to taki, który w swoim składzie zawiera mąkę żytnią, pełnoziarnistą, drożdże/zakwas, wodę i nieco soli. Warto tez wybierać chleb z dodatkami, ale tylko tymi dobrymi np. słonecznik czy sezam. Skórka dobrego chleba powinna być gruba, lekko twarda i spękana. Zdrowy chleb, nigdy nie będzie zawierał konserwantów, ponieważ jego naturalnym konserwantem jest zakwas. Nie będzie też się kruszył – jego konsystencja będzie zbita, kolor miąższu zaś powinien być szarawo- brązowy. Niech nas nie zmyli złocista barwa chleba, ponieważ to znak, że dodano karmelu ( przetworzonego cukru ). Dobre jakościowo pieczywo nie pleśnieje i poleży znacznie dłużej w chlebaku. Warto też kupować pieczywo w różnych miejscach, aby finalnie znaleźć miejsce gdzie będziemy zadowoleni z naszego wyboru.

Komentarze